Nasza zewnętrzna „powłoka” to narząd o wyjątkowym znaczeniu. Dowiedz się,

 
Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Pełni funkcję ochronną i izolacyjną, umożliwia utrzymanie stałej temperatury ciała, bierze udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, tłuszczowej i witaminowej, a dzięki receptorom w niej obecnym odbieramy bodźce: dotyk, ból, ciepło, chłód.

Konstrukcja skóry na pozór nie jest taka prosta. Składa się z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. To część zewnętrzna. W wewnętrznej w skórze mamy gruczoły łojowe, potowe, które spełniają funkcje wydalniczą i regulacyjną.

Istotny w budowie skóry jest naskórek. Tego grubość to nawet 150 mikronów co stanowi główna część zewnętrzno- ochronną.

Ważne w skórze są też warstwy, w jakich jest dozwolone wyróżnić:

Warstwa podstawowa, która polega najniżej położona zawiera wydłużone silnie zasadochłonne jądra oraz stanowi warstwę rozrodczą.
Warstwa kolczysta składa się z paru rzędów wielobocznych komórek ulegających spłaszczeniu w kierunku powierzchni skóry. Między komórkami znajdują się przestrzenie wypełnione substancją białkową.
Warstwa ziarnista składa się z kilku szeregów wrzecionowatych komórek o spłaszczonych jądrach wypełnionych silnie zasadochłonnymi ziarnami keratohianiny. Ziarna te są produktem pośrednim w procesie wytwarzania białka keratynowego.
Warstwa rogowa składa się ze spłaszczonych komórek pozbawionych jąder, przylegających do siebie w dolnych warstwach, a luźno ułożonych na powierzchni i ulegających złuszczaniu.
Warstwa jasna inaczej świecąca składa się z kilku rzędów płaskich komórek pozbawionych jąder wypełnionych homogenną substancją białkową. Warstwa jasna widoczna jest na dłoniach i stopach.

W tym dziale  Wygląd podczas karnawału

Budowa naszej skóry i znajomość podstawowych właściwości pozwala niekiedy zdiagnozować niekiedy poważne problemy skórne.