badanie alkomatem

Przepisy prawa są bardzo restrykcyjne wobec kierowców, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu. Jako odpowiedzialni użytkownicy dróg musimy być pewni, że jesteśmy trzeźwi, a jeśli niedawno piliśmy alkohol, możemy mieć co do tego wątpliwości. Pomocne będą alkomaty, które pozwolą sprawdzić, czy nie jesteśmy po wpływem tej substancji.

Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić samochód? Zanim sięgniemy po alkomaty

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem Karnym przestępstwem jest prowadzenie alkoholu w stanie nietrzeźwości, który zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, a obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza. Oznacza to, że jazda pod wpływem alkoholu rozpatrywana jest w trzech różnych kontekstach, to znaczy jazdy pod wpływem alkoholu w ilości dopuszczającej prowadzenie pojazdu, tj. do wartości nie przekraczającej 0,2 promila, prowadzenia pojazdów pod wpływem w ilości wskazującej na jego spożycie, tj. wartości stanowiącej wykroczenie, a nie przestępstwo, a także jazdy pod wpływem alkoholu w ilości przekraczającej dopuszczalne limity dla jazdy oraz wykroczenia, czyli wartości wskazującej na przestępstwo. Chcąc określić, ile możemy wypić zanim sięgniemy po alkomaty, musimy wiedzieć, że 50 g wódki to 20 g etanolu, 100 ml piwa – 12 g etanolu, 0,5 l piwa – 25 g etanolu. Osiągnięcie 0,25 promila we krwi (niedługo po spożyciu alkoholu) to kwestia wypicia 50 ml wódki, pół litra piwa lub kieliszek wina. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od tego, ile ważymy, co i kiedy zjedliśmy oraz czy nie jesteśmy zmęczeni. Zakładając wagę dorosłego mężczyzny na poziomie 80–85 kg po wypiciu jednego piwa, będzie on mógł prowadzić samochód po upływie około 2,5-3h godzin.

Dlaczego warto kupować alkomaty?

To, jak szybko alkohol zostanie stawiony przez nasz organizm zależy od wielu czynników, więc lepiej nie opierać się na tym, co nam się wydaje. W sklepach znajdziemy wiele alkomatów, które zbadają poziom alkoholu we krwi, a wybierać możemy wśród następujących rodzajów – jednorazowy, półprzewodnikowy i elektrochemiczny. Alkomat jednorazowy nie jest bardzo dokładny. Alkomaty półprzewodnikowe do wykrywania alkoholu stosują specjalną elektrodę, której powierzchnia utlenia się po zetknięciu z cząsteczkami alkoholu. Takie zjawisko jest sygnalizowane jako zawartość alkoholu i odpowiednio skalowane. Tak działające alkomaty są tanie, ale mają wady i mogą fałszować wynik pomiaru. Znacznie dokładniejsze są urządzenia elektrochemiczne, które odpowiednio reagują z cząsteczkami alkoholu. Pomiar jest dokładny i wiarygodny. Zdecydowanie lepiej wybrać droższy alkomat, który charakteryzuje się precyzją pomiaru i zgodnością wyniku z badaniem przeprowadzonym przy pomocy policyjnego sprzętu.
Jazda po alkoholu jest przestępstwem, a jeśli chcemy prowadzić, w ogóle nie sięgajmy po napoje wyskokowe. W nagłej sytuacji można sięgnąć po dobrej jakości alkomaty, które oznaczą ilość alkoholu we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *