Higiena intymna to podstawa działań profilaktycznych w zapobieganiu infekcjom pochwy. Każda kobieta powinna utrzymywać okolice intymne w czystości. Warto odpowiednio myć i pielęgnować waginę, by utrzymać równowagę flory bakteryjnej pochwy. Do mycia powinno się używać specjalnych kosmetyków do higieny intymnej.

Nie tylko kosmetyki do higieny intymnej? Jak dobrać środki higieniczne i bieliznę?

Zdrowie intymne zależy od wielu czynników, między innymi od sposobu odżywiania, przyjmowanych leków i stosowanych metod antykoncepcji. Nie można także zapominać o nawykach kobiety i jej wyborach w kwestii bielizny, środków higienicznych oraz kosmetyków. Moda i zdrowie nie zawsze idą w parze, gdy w grę wchodzi ochrona przed zakażeniami pochwy. Odpowiednie kosmetyki do higieny intymnej nie wystarczą, jeśli nie będziemy nosić wygodnej bielizny. Wprawdzie koronkowe stringi i satynowe figi wyglądają efektownie i dodają kobiecie pewności siebie, ale nie są najlepszym wyborem. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają bowiem powietrza, a wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się patogenów w pochwie. Stringi zaś mogą podrażniać okolice intymne. W czasie menstruacji warto zrezygnować z tamponów, jeśli doświadczamy nawrotów zakażeń pochwy. Lepszym wyborem są podpaski, które nie zapewniają tak dużego komfortu, ale nie zwiększają podatności na infekcje. Kłopotliwe są także wkładki higieniczne, które pochłaniają wydzielinę z pochwy i pomagają zachować uczucie czystości i świeżości przez cały dzień. Niestety, utrudniają dostęp powietrza do okolic intymnych, są siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych.

W tym dziale  10 sposobów na gładką skórę

Jak dobrać kosmetyki do higieny intymnej?

Możliwość pojawienia się zakażenia intymnego zależy także od stosowanych kosmetyków. Zrezygnujmy z perfumowanych i pieniących się płynów do kąpieli, które zawierają substancje mogące wywoływać podrażnienia okolic intymnych. Kosmetyki do higieny intymnej powinny mieć kwaśny odczyn, by nie naruszać delikatnej równowagi mikrobiologicznej pochwy. Ważne jest, by był to produkt naturalny, czyli pozbawiony substancji zapachowych i barwników, które mogą powodować wysuszenie i podrażnienie w obrębie narządów płciowych. Przydadzą się także nawilżające chusteczki do higieny intymnej z dodatkiem kwasu mlekowego. Ten produkt jest niezastąpiony, gdy kobieta potrzebuje odświeżyć się, a nie ma możliwości wzięcia prysznica. Uzupełnieniem łagodzącego działanie kosmetyków do higieny intymnej mogą być także kapsułki dopochwowe na bazie kwasu mlekowego. Probiotyki ginekologiczne przeciwdziałają bowiem zaburzeniom flory bakteryjnej i pomagają przywrócić kwaśny odczyn pochwy.

Właściwa higiena miejsc intymnych zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji intymnych. Pamiętajmy o właściwej pielęgnacji i wybierajmy odpowiednie kosmetyki do higieny intymnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *