kiedy zdecydowac się na zabieg stulejki

Stulejka to przykra przypadłość, która dotyka głównie dzieci, jednak nieleczona występuje również u dorosłych. Jeden z tematów tabu u mężczyzn, który uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. Czym ona dokładnie jest i jak sobie poradzić z tą problematyczną dolegliwością?

Rodzaje wad napletka

Nie każdy rozróżnia stulejkę od sklejonego napletka albo skróconego wędzidełka prącia. Czym się więc one różnią? Stulejka jest wadą wrodzoną lub nabytą, która polega na tym, że napletek jest zbyt wąski, aby mógł się zsunąć z żołędzia. Stąd jego grecka nazwa φῑμός oznaczająca „kaganiec”. Przyklejony napletek ma te same objawy co stulejka – nie pozwala na zsunięcie się napletka z żołędzi. U niemowląt  sklejony napletek jest czymś normalnym, jednak jeżeli do trzeciego roku życia nie nastąpiło jego oddzielenie, to konieczna jest interwencja lekarza chirurga, który w szybki i bezbolesny sposób oddzieli sklejony napletek podczas jednej wizyty.

Skrócone wędzidełko to z kolei problem z prawidłowym zsuwaniem się napletka podczas zwodu. Gdy jest ono zbyt krótkie, może się zerwać powodując ból i krwawienie. Gdy wędzidełko zostanie rozerwane bez ingerencji chirurga może zrywać się już co jakiś czas powodując dyskomfort podczas odbywania stosunku.

operacja stulejki
Operacja stulejki (źródło: http://zaufanekliniki.pl/operacja-stulejki)

Dlaczego stulejka jest groźna?

Stulejka podobnie jak sklejony napletek niemal całkowicie uniemożliwia odbywanie stosunku z drugą osobą. Jednak sama niesie ze sobą duże zagrożenia zdrowotne. Pod napletkiem gromadzi się złuszczony naskórek, wydzielina z gruczołów oraz resztki moczu. Ze względu na trudny dostęp, a często niemożliwe domycie tych okolic. Z czasem może powstać ciągle nawracający stan zapalny, który cechuje się obrzękiem i bólem prącia.

W tym dziale  Sprawdzone sposoby na kaszel

 

Jak się pozbyć stulejki?

Wszystko zależy od rodzaju stulejki. Czy jest ona częściowa, czy całkowita. Stulejka pełna nie pozwala w ogóle odsłonić żołędzia.  Z kolei częściowa pozwala na odsłonięcie żołędza w stanie spoczynku lub z bólem podczas erekcji.

W łagodniejszych stadiach stulejki można ją leczyć samodzielnie w domu za pomocą metody Beauge’a. Podczas ciepłej kąpieli należy starać się rozciągać napletek aż ten będzie na tyle elastyczny, by bez problemu mógł odsłaniać żołądź. Po kilku dniach, czasami tygodniach napletek powinien być na tyle rozciągnięty, że stosunek nie powinien sprawiać dyskomfortu.

Operacja stulejki jest tak naprawdę zwykłym zabiegiem. Przeprowadza się go po osiągnięciu drugiego roku życia lub gdy naciąganie nie przynosi efektów. Zabieg polega plastycznym poszerzeniu ujścia napletka  poprzez jego nacięcie. Jednak przy bardziej zaawansowanej stulejce konieczne jest usunięcie części lub całości napletka. Rehabilitacja trwa ok 2 tygodni, w tym czasie należy wstrzymać się z odbywaniem stosunku. Dodatkowo po zabiegu oddawanie moczu jest uciążliwe poprzez nieustanne pieczenie rany oraz najczęściej sączącej się z niej krwi, co jest normalnym objawem i nie należy się nim przejmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.