Soczewki kolorowe

Soczewki kontaktowe wymagają szczególnego traktowania, ponieważ z grę wchodzi ludzkie zdrowie. Warto zatem przed kupieniem pierwszej pary dowiedzieć się w jaki sposób należy czyścić i pielęgnować soczewki, by cieszyć się w pełni ich wszystkimi zaletami i jednocześnie dobrym zdrowiem.

W jaki sposób czyścić i pielęgnować soczewki kontaktowe?

Zachowanie wszystkich niezbędnych kroków podczas zdejmowania czy zakładania soczewek, jak również w aspekcie samego ich przechowywania jest bardzo ważna. Złotą zasadą jest każdorazowe mycie rąk, ponieważ są one najczęściej źródłem wszelkiego rodzaju infekcji. Dobrze jest do tego celu używać mydeł w płynie, które mają działanie antybakteryjne. Unikać natomiast należy takich, które są w kostkach, o działaniu nawilżającym. Pozostawiają one bowiem osad, który może zostać przeniesiony na soczewkę.  Następnie należy dokładnie wytrzeć ręce, najlepiej w czysty i świeży ręcznik.

Soczewki powinny być przechowywane w dedykowanych do tego pojemniczkach, wypełnionych specjalnym płynem. Jednak przed każdym założeniem należy je dokładnie opłukać. W tym celu wyjmuje się soczewkę (najlepiej dwoma placami) i kładzie na środek dłoni. Kolejnym krokiem jest polanie soczewki roztworem, który usunie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Czynność tę należy wykonać bardzo delikatnie, ale i dokładnie. Ważne jest jednoczesne usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz bakterii, jednak nie należy uszkadzać samej struktury soczewki, niezależnie od jej rodzaju, czy jest to soczewka jednodniowa czy soczewka miesięczna. Istotne jest obmycie jej z dwóch stron, nawet z tej, która nie przylega bezpośrednio do powierzchni oka. Następnie soczewkę zakłada się na oko. Wszystkie kroki należy powtórzyć dla drugiej soczewki. Sam pojemniczek na soczewki również wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ niedochowanie tej czynności również może doprowadzić do nieprzyjemnych infekcji oka. Znajdujący się w nim płyn należy wylać, a środek pojemniczka przemyć specjalnym do tego roztworem. Następnie całość umyć czystą wodą i osuszyć za pomocą ręcznika jednorazowego lub czystego i świeżego ręcznika. Nowy płyn warto jest uzupełnić dopiero wtedy, gdy soczewki będą zdejmowane.

W tym dziale  Jajko, co zawiera i jak często je jeść

Dlaczego pielęgnowanie soczewek kontaktowych jest tak ważne?

Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest często pomijaną sprawą przez wielu pacjentów korzystających z tej formy korekcji wzorku. Tymczasem konsekwencje mogą naprawdę nieprzyjemne, a wręcz tragiczne. Najmniej nieprzyjemnymi skutkami są po prostu drobne infekcje oka, które mogą się do niego dostać np. poprzez zakładanie soczewek brudnymi rękami. Takie sytuacje to zazwyczaj jedynie zaczerwienione oczy, swędzenie i pieczenie. Można je wyleczyć poprzez przepisane przez lekarza leki. Niestety może dojść do o wiele bardziej niebezpiecznych sytuacji, w których pogarsza się wzrok czy trudności z ostrym widzeniem. Najbardziej ekstremalne przypadki jakie miały miejsce, to utrata wzroku.Są one zazwyczaj spowodowane zbyt długiem noszeniem soczewek, które powinny być zdjęte po określonym czasie, jak np. soczewki jednodniowe czy soczewki miesięczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *