skutki siedzacego trybu zycia

Obecnie wielu ludzi wykonuje swoją pracę w pozycji siedzącej, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Otyłość, cukrzyca czy hemoroidy dopadają coraz więcej osób. Lekarze alarmują, iż coraz więcej osób cierpi na torbiel włosową. Operacja, która im pomaga, nie jest przyjemna. Jak się uchronić przed tymi dolegliwościami?

Siedzący tryb życia jak problem społeczny

Siedzący tryb życia uważany jest za zachowanie ryzykowane. Rzecz jasne, nie grozi nam nagła śmierć, ale kilka lat życia bez koniecznej dawki ruchu na pewno negatywnie odbije się na naszym zdrowiu. Siedzimy wszyscy, a problemem jest to, że spędzamy w ten sposób nawet 9 godzin dziennie. Najpierw dojeżdżamy do pracy, a później w niej siedzimy. Lekarze, którzy leczą wiele chorób, w tym torbiel włosową, operacji nie przeprowadzają chętnie, ale czasami muszą, gdyż pacjenci skarżą się na coraz większy ból. Organizm nie jest w stanie spożytkować dostarczanej mu energii w postaci kalorii spożywanych z jedzeniem, co prowadzi do nadwagi czy otyłości. Konsekwencją zaś są problemy z układem krążenia oraz ze stawami i więzadłami.

Co nam grozi, gdy długo siedzimy?

Siedzący tryb życia może prowadzić do otyłości, a z nią często wiąże się nadciśnienie. Może także pojawić się cukrzyca typu II, czyli choroba, która ma swój początek w zaburzeniach przemiany węglowodanów i rosnącej oporności na insulinę. Osoby, które siedzą przez wiele godzin, często mają także żylaki. Wprawdzie najczęstszą przyczyną ich powstania się predyspozycje genetyczne, ale zakładanie nogi na nogę sprzyja ich rozwojowi. Brak ruchu sprzyja także problemom z kręgosłupem. Siedząc, obciążamy go prawie dwukrotnie bardziej niż stojąc, a mała ilość ruchu osłabia mięśnie i więzadła, których zadaniem jest utrzymywanie kręgosłupa w jednej pozycji. Nadwaga zaś sprawia, że kręgosłup jest dodatkowo obciążony, co może prowadzić do licznych deformacji. Osoby, które dużo jeżdżą samochodem często mają torbiel włosową. Operacja, która ich czeka, na pewno nie jest przyjemna.

W tym dziale  Porady na zmęczone oczy

Czym jest torbiel włosowa? Operacja jest konieczna?

Torbiel włosowa to zapalenie tkanki podskórnej, które najczęściej rozwija się w szparze między pośladkami, na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej. Ten stan zapalny wywołują bakterie, które znajdują się na skórze. Torbiel włosowa najczęściej dotyka otyłych mężczyzn, którzy niedostatecznie dbają o higienę i prowadzą siedzący tryb życia. Przy braku higieny, bakterie przenikają do mieszka włosowego, gdzie dość szybko się mnożą. Stan zapalny jest reakcją organizmu na obecność bakterii. Organizm gromadzi w jednym miejscu białe krwinki, a część bakterii umiera po kontakcie z nimi. Resztki bakterii, połączone z tkankami, są materiałem do wytworzenia się ropy, która wydobywa się na zewnątrz. Substancje, które się w niej znajdują, drażnią zakończenia nerwowe, co sprawia ból. Przy mocno rozwiniętej torbieli włosowej, operacja jest potrzebna. Czasami zdarza się, że torbiel pęka sama, ale częściej konieczne jest jej nacięcie i dokładne przemycie rany.

Siedzący tryb życia jest zmorą współczesnego społeczeństwa, a jeśli chcemy uniknąć jego negatywnych konsekwencji, jak najwięcej się ruszajmy i jedzmy zdrowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.