Soczewki kontaktowe

Wiele osób wyjeżdżając na wakacje decyduje się na wymianę okularów na soczewki kontaktowe. Są one o wiele wygodniejsze podczas letnich wojaży, a na dodatek nie muszą kosztować dużo. Czym kierować się podczas wyboru wakacyjnych soczewek? Czy można dobrać je samodzielnie? Jaki rodzaj jest najlepszy na wyjazd nad morze?

Jak wybrać pierwszą parę soczewek kontaktowych?

Pierwszej pary soczewek, podobnie jak w przypadku okularów, nie należy wybierać samodzielnie. W tym celu trzeba udać się do okulisty, który po badaniu wzroku zadecyduje czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek. Są one bowiem ciałem obcym w oku i nie każdy może je nosić, ponieważ u niektórych powodują podrażnienia oraz stany zapalne. Po badaniu okulistycznym lekarz dobierze odpowiedni model soczewek i sprawdzi, jak reagują na nie oczy. Poinstruuje także w jaki sposób należy je zakładać i jak o nie dbać. Kolejne pary soczewek można kupować samodzielnie u optyka lub w sieci.

Jeśli na wakacjach polubimy soczewki i będziemy chcieli je nosić również po powrocie do domu warto odwiedzać okulistę co pół roku. Zbada nasz wzrok i sprawdzi czy nadal możemy nosić dany typ soczewek, czy konieczna jest ich wymiana.

W tym dziale  Jak należy dbać o soczewki?

Soczewki jednodniowe czy jednomiesięczne?

Wyróżniamy kilka rodzajów soczewek ze względu na czas ich użytkowania. Istnieją soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Jadąc nad morze najlepiej skupić się na pierwszych trzech typach. Jeśli wiemy, że nie będziemy nosić ich codziennie dobrym wyborem będą jednodniowe. Można użyć ich tylko raz, dzięki czemu nie wymagają specjalnej pielęgnacji. To świetne rozwiązanie na wakacyjne wyjazdy. Podczas beztroskiego wypoczywania nad morzem łatwo zapomnieć o sprawach przyziemnych, czyli m.in. pielęgnacji soczewek. Jeśli odpowiednio nie wyczyścimy soczewek noszonych dłużej niż jeden dzień możemy ponieść przykre konsekwencje. Gdy wraz z soczewką do oka dostanie się pyłek lub inne ciało obce łatwo o stan zapalny. Niestety, kilka par soczewek jednodniowych wyniesie nas więcej niż dwutygodniowe lub miesięczne. Lecz jeżeli jedziemy na kilka dni i to jedyny okres kiedy rezygnujemy z okularów warto w nie zainwestować.Soczewki kontaktowe

Czy istnieją soczewki na wakacje?

Oczywiście dostępne są również soczewki do zadań specjalnych, m.in. nadające się na wakacyjny wyjazd. Niektóre modele wyposażone są w filtr UV chroniący oczy przed promieniami słonecznymi. Z tego typu soczewek lepiej nie korzystać na co dzień, ale jeśli jesteśmy na wakacjach i chcemy uprawiać sport na świeżym powietrzu mogą okazać się bardzo przydatne. Z myślą o sportowcach stworzone zostały również soczewki, które lepiej przylegają do oczu. Mają one dodatkową warstwę hydrożelu, która znacznie zwiększa ich przyczepność w stosunku do soczewek tradycyjnych. Dzięki temu nie zsuną się podczas pływania, nurkowania czy surfowania. Jadąc nad morze warto wyposażyć się właśnie w taki rodzaj soczewek po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Wówczas można beztrosko spędzać czas na świeżym powietrzu, ciesząc się przy tym bardzo dobrym wzrokiem.

W tym dziale  Jajko, co zawiera i jak często je jeść

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *