kiedy nalezy wybrac onlay

Wypełnienie onlay jest rodzajem częściowej korony protetycznej. Odtwarza ona część zęba, która uległa zniszczeniu w wyniku złamania lub procesu próchnicowego. Tego typu kosmetyczne wypełnienie stosuje się zwykle w leczeniu dużych ubytków. Pozwalają one na perfekcyjną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba, w tym wszelkich bruzd czy guzków. Dzięki temu prezentują się niezwykle naturalnie, a przy tym są trwałe i mocne.

Jakie ubytki powinny być odbudowywane metodą onlay?

Metoda onlay powinna być stosowana przede wszystkim w przypadku bardzo dużych ubytków w zębach trzonowych, na powierzchni żującej. Bardzo często zastosowanie takiej odbudowy pozwala uniknąć leczenia kanałowego, które jest niezbędne w przypadku innych metod protetycznych. W ten sposób można także odbudować duże ubytki umiejscowiona na stycznych powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych. Onlay znakomicie sprawdza się również w przypadku ubytków zębów siecznych wraz z utratą konta siecznego. Jednak oprócz wspomnianych sytuacji metodą tą można stosować w niemal każdym typie wypełnienia, aby osiągnąć perfekcyjny efekt estetyczny.

Jak wykonuje się onlay?

Zastosowanie wypełnienia onlay wymaga dwóch wizyt w gabinecie, przy czym każdemu zębowi podczas jednej wizyty trzeba poświęcić ok. 1-2 godzin. W czasie pierwszej wizyty dentysta usuwa pozostałości starych wypełnień oraz zniszczoną próchnicą tkankę. Następnie za pomocą instrumentów rotacyjnych preparuje on ściany oraz dno ubytku. Bardzo ważnym etapem jest pobranie wycisków łuków zębowych oraz rejestracja zwarcia. Lekarz musi także dokładnie zbadać ząb, biorąc pod uwagę m.in. jego kształt i barwę, aby wypełnienie mogło w idealny sposób odtworzyć estetykę i funkcje zęba. Pobrane wyciski są przesyłane do laboratorium techniki dentystycznej, gdzie przygotowywane jest wypełnienie onlay. Na ząb lekarz zakłada opatrunek tymczasowy, którego zadaniem jest ochrona ubytku.

W tym dziale  Jedziesz nad morze – przeczytaj jakie soczewki kontaktowe wybrać

Kolejna wizyta rozpoczyna się od usunięcia tymczasowego opatrunku. Następnie lekarz jeszcze raz upewnia się, że wypełnienie onlay jest idealnie dopasowane do ubytku oraz zgryzu pacjenta. Dopiero wtedy przygotowane wcześniej wypełnienie jest wklejane za pomocą niezwykle silnych cementów i polerowane aż do uzyskania naturalnego połysku. Lekarz kontroluje także ząb w zgryzie, artykulacji oraz pod kątem stopnia odtworzenia estetyki, szczelności brzeżnej i poziomu przywrócenia funkcji.

Jakie zalety ma wypełnienie onlay?

Trudno przecenić zalety wypełnienia onlay. Przede wszystkim jest one niezwykle trwałe i bardzo estetyczne. Pozwala idealnie odbudować kształt anatomiczny zęba, a do tego nie ulega przebarwieniom. Można je stosować zamiast wypełnienia tradycyjnego, a także do rekonstrukcji dużych ubytków. W niektórych przypadkach onlay jest doskonałą alternatywą dla koron protetycznych. Jest to rekonstrukcja długoczasowa, całkowicie niewrażliwa na czynniki zewnętrzne. Wypełnienie onlay może być wykonane z porcelany, cyrkonu, stali, kompozytu lub złota, które świetnie sprawdza się w zębach trzonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *