Maść rozgrzewająca przychodzi z pomocą w przypadku bólu mięśni, stawów oraz chorób reumatycznych. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jednocześnie zapobiegając obrzękom. Stosowana może być także przy przeziębieniu jak Vicks Vaporub. Co jeszcze warto wiedzieć na temat maści rozgrzewających?

Czym jest maść rozgrzewająca?

Maść rozgrzewająca to preparat, który działa miejscowo – rozgrzewająco, przeciwbólowo czy przeciwzapalnie. Wchodzące w jej skład substancje czynne drażnią znajdujące się na powierzchni skóry zakończenia nerwowe. Na skutek tego naczynia krwionośne rozszerzają się. Zmniejsza się w ten sposób stan zapalny i ból.
Maści rozgrzewające takie jak Vicks Vaporub w swoim składzie zawierają m.in. kamforę, olejki różnego rodzaju (np. miętowe, lawendowy, terpentynowy czy eukaliptusowy), mentol, kapsaicynę, zioła różnego typu – nagietek, aloes, arnikę, kasztanowiec czy rumianek itd.

Maść rozgrzewająca sposobem na przeziębienie

Maści rozgrzewające z powodzeniem wykorzystywane są jako skuteczny sposób walki z wieloma infekcjami. Tak jest m.in. w przypadku Vicks Vaporub. Są to produkty, które można aplikować nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Udrażniają one nos i ułatwiają proces oddychania.
Skuteczność działania maści rozgrzewających w przypadku przeziębienia wynika z obecność w ich składzie różnego rodzaju olejków eterycznych – terpentynowego o działaniu wykrztuśnym, sosnowego czy eukaliptusowego. Ponadto niektóre preparaty zawierać mogą dodatkowo balsam peruwiański, który działa przeciwzapalnie i odkażająco na drogi oddechowe.
Stosowanie maści rozgrzewających w praktyce
Maści rozgrzewające w przypadku dzieci aplikuje się na ogół dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Preparat należy wmasować w klatkę piersiową i plecy, ale z pominięciem szyi. Maści nie wolno nakładać np. na błony śluzową oraz uszkodzoną skórę. Wówczas może bowiem dojść do jej podrażnienia. U kobiet ciężarnych stosowanie maści rozgrzewających np. Vicks Vaporub warto wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

W tym dziale   Pielęgnacja skóry 40+

Maść rozgrzewająca na mięśnie i stawy

Maści rozgrzewające działają w szerokim zakresie. Często wykorzystywane są np. do łagodzenia stanów zapalnych czy w chorobach reumatycznych różnego rodzaju. Jak wspomniano wyżej, preparaty takie jak Vicks Vaporub przychodzą z pomocą także przy przeziębieniach i infekcjach.
Obecnie maści rozgrzewające przynoszą ulgę w bólu mięśni czy bólach spowodowanych zwyrodnieniami. Stosować je można na stawy w celu zmniejszenia ich sztywności. Z tego rozwiązania korzystają często osoby starsze. Trzeba jednak pamiętać, aby preparatów tego typu nie używać przy ostrych stanach bólowych. Ponadto maści rozgrzewające wykorzystuje się przy leczeniu rwy kulszowej czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nie wszyscy wiedzą też o tym, że maść tego typu przynosi ulgę przy kłopotach z układem moczowym np. nerkami. Poprzez działanie grzewcze maść rozgrzewająca pobudza je do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *