jakie soczewki - jednodniowe czy miesięczne?

Obecnie w sprzedaży jest mnóstwo różnego rodzaju soczewek, dlatego coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z okularów i wybiera popularne „kontakty”. Okazuje się jednak, że podjęcie takiej decyzji to zaledwie początek przygody z soczewkami, ponieważ każdy potencjalny użytkownik staje przed ważnym dylematem – jakie „kontakty” wybrać? Jednorazowe czy może miesięczne? Na pewno każde z nich mają swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Jakie wady i zalety mają soczewki kontaktowe jednodniowe?

Soczewki kontaktowe jednodniowe należy wymieniać codziennie. W związku z tym ich największą wada jest niestety cena – soczewki miesięczne w przeliczeniu na cenę jednostkowa kosztują mniej. Jednak, jeśli doliczy się koszty płynu do soczewek, czy czasu poświęconego na pielęgnację kontaktów miesięcznych może okazać się, że cena soczewek jednorazowych nie jest wcale taka wysoka.

Bez wątpienia jednodniowe szkła kontaktowe mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim nie trzeba codziennie poświęcać czasu na ich pielęgnację – wystarczy rano je założyć, a wieczorem wyrzucić do kosza. Dzięki temu można także uniknąć alergii, której przyczyną dość często bywają składniki znajdujące się w płynach do pielęgnacji kontaktów.

W tym dziale  10 sposobów na gładką skórę

Niemniej istotne jest znacznie mniejsze ryzyko infekcji, co bezpośrednio związane jest z codzienną wymianą, która zapobiega wnikaniu drobnoustrojów. Można dzięki temu uniknąć problemów z zapaleniem spojówek, czy rogówki, które przydarzają się osobom noszącym soczewki wielokrotnego użytku.

Kolejną zaletą jednodniowych kontaktów jest to, że można w nich bezpiecznie korzystać z basenu. Bakterie osiadające na nich podczas kąpieli nie przedostają się do oczu, ponieważ po wyjściu z wody szkła można od razu wymienić.

Jakie wady i zalety mają soczewki miesięczne?

Na pewno największą zaletą soczewek miesięcznych jest to, że można je nosić przez 30 dni. Trzeba je oczywiście zdejmować przed spaniem i umieszczać w specjalnym pojemniczku, a zakładać rano. Ich dużym atutem jest niska cena oraz duża żywotność.

Soczewki miesięczne mają też swoje wady. Jedną z nich na pewno jest konieczność codzienne pielęgnacji. Takie szkła trzeba dokładnie oczyścić z osadów białkowych oraz drobnoustrojów. Niestaranna pielęgnacja skutkuje zwiększonym ryzykiem infekcji, np. uciążliwego zapalenia spojówek.

Koszt soczewek miesięcznych jest wprawdzie nieduży, ale zwiększa go niestety konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji. Potrzebny jest nie tylko pojemniczek do przechowywania, ale przede wszystkim specjalne płyny, które pozwalają je oczyścić.

Czym kierować się przy wyborze soczewek?

Wybierając soczewki kontaktowe na pewno trzeba kierować się wskazaniami lekarza i to zarówno wtedy, gdy są to soczewki korekcyjne, jak i np. kosmetyczne. Ważne są zatem odpowiednie parametry oraz nauka prawidłowego korzystania z kontaktów.

W tym dziale  Sprawdzone sposoby na kaszel

Oprócz tego pod uwagę trzeba wziąć swój styl życia, przyzwyczajenia i nawyki. Warto zastanowić się nad tym, jak często będą używane soczewki, czy sprawdzą się one w podróży, a także ile trzeba przeznaczyć na nie pieniędzy. Równie ważną kwestią jest skłonność do alergii – osobom podatnym na uczulenia polecane są soczewki jednodniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *